Dr. Simonovics Ildikó előadást tartott az ICOM Costume Commitee konferenciáján Kiotóban

Úti beszámolók

Dr. Simonovics Ildikó, a Magyar Nemzeti Múzeum 20. századi és kortárs tetxtilgyűjtemény vezetője előadást tartott az ICOM Costume Commitee konferenciáján Kiotóban

Kiküldött a Magyar Nemzeti Múzeum képviseletében:  Dr. Simonovics Ildikó a 20. századi és kortárs tetxtilgyűjtemény vezetője

Simonovics Ildikó az ICOM Costume Commitee konferenciáján vett részt. A viseletekkel foglalkozó Múzeumok és Gyűjtemények Nemzetközi Bizottsága által rendezett találkozó és szimpózium ez évi témája A ruha mint kulturális csomópont: A hagyomány jövője volt. 

A konferencia hivatalos programja szeptember 1-én vasárnap délután kezdődött a MUSEUM OF MODERN ART-KYOTO-ban, ahol a  Múzeum igazgatója, és a világ egyik legtekintélyesebb textilgyűjteményéről híres Kyoto Costume Institute kurátora, Tamami Suoh köszöntötte a Kosztüm Bizottság tagságát.  A nyitó fogadás keretein belül lehetőség nyílt a Tamami úr által rendezett DRESS CODE című kiállítás megtekintésére.

szeptember 2. KYOTO INTERNATIONAL CONFERENCE CENTER

A bizottság éves közgyűlését követően 5, 10 és 15 perces előadások hangzottak el  itt került sor Simonovics Ildikó előadására „The Politics of Fashion: fashion and national identity through costumes of the Hungarian National Museum” címmel. A téma  apropóját az elmúlt két év tudatos és véletlenszerű gyűjtemény gyarapodása szolgálta, amelynek túlnyomó többségét ajándékba érkezett férfi és női díszmagyarok, illetve pályázat útján vásárolt, a magyar népi hagyományok által inspirált kortárs ruhák adták. Ez utóbbiak a Gombold újra! Divat a magyar című öltözéktervezési pályázat kollekciói közül kerültek ki. Az előadásban Simonovics azt mutatta be, hogyan szolgált hazánk történelme folyamán a „magyar” ruha − lett légyen történelmi vagy népi inspirációjú − elsősorban az aktuál politikai ideológia és elköteleződés reprezentációjaként, valamint hogyan játszott szerepet a nemzeti identitás és nemzettudat képzésében.  

szeptember 3. NATIONAL MUSEUM OF MODERN ART KYOTO. Három nagy Múzeum tetxilgyűjteménye mutatkozott be: az IWAM Museum, a Kobe Museum és a Tokyo National Museum. Ezen a napon az előadások a japán kultúra és hagyomány megjelenését vizsgálták a nyugati divatban és tárgykultúrában.

szeptember 4. INAMORI MEMORIAL HALL. Az International Committe of Army and Millitary History-vel közös szekcióban a divat és a katonai egyenruhák, a divat és a formaruhák halmazainak metszéspontjait érintő előadásokkal mutatkoztak be egymásnak a két terület kutatói.

Szeptember 5-6-án szakmai kirándulásokra került sor, 5-én a nagy múltú Kyoto Costume Institut raktárát és restaurátor műhelyét, majd a Chioso kimono manufaktúrát tekintette meg a csoport. Másnap délelőtt a Biwaka tó melletti  tradicionális indigó festő családi manufakturát, délután pedig az egész hetes program fénypontjaként a kimono készítés csúcsát jelentő Azai Noh Muzeumot és manufakúrát látogatták meg. Azai úr a világon egyedülló tudásra tett szert a selyemfestés, kimono szövés és hímzés több százéves  technikáiból, tökélyre fejlesztve tudását, bármely kor, bármely darabját tűpontosan le tudja másolni, úgy hogy szakértő szem is alig tud közöttük különbséget tenni. Egyedül álló gyűjteménye a selyemkészítés különböző fázisait dokumentáló darabokból, valamint 17. századtól a 20. századig terjedő időszakból származó, illetve saját készítésű kimonokból áll.  Ez utóbbiakat a legműveltebbeknek műfajaként számon tartott Noh színház elismert színészeinek kölcsönzi egy-egy előadásra.

A konferencia és a hozzá kapcsolodó szakmai programok mellett lehetőség nyílt nemzetközi kapcsolatok kiépítésére. Simonovics Ildikó ez év novemberében nyíló Rotschild Klára életét feldolgozó kiállítása kapcsán a közép-kelet-európai régió szakemebereivel tárgyalt egy tudományos konferencia előkésztítésének lehetőségéről, amely a régió szocialista „Diorjait” mutatná be. 

A konferencia programját lásd:

http://network.icom.museum/fileadmin/user_upload/minisites/costume/pdf/Corrected_ICOM_Costume_Program.pdf

  1. A Costume Commitee csapata

  2. Nyitófogadás a MUSEUM OF MODERN ART-KYOTO-ban

  3. Gucci 2018-as őszi-téli kollekciójának egy öltözete a Dress Code kiállításon

  4. 1770-es évekbeli francia udvari díszruha a Kyoto Costume Institut műhelyében

  5. 1770-es évekbeli francia udvari díszruha részlete

  6. Selyemfestő a Chioso manufaktúra látványműhelyében 

  7. Hímző a Chioso manufaktúra látványműhelyében

  8. Apa és fia, Konku Indigó festő manufaktúra

  9. Festés után, Konku Indigó festő manufaktúra

  10. A festési folyamat egy fázisa, Konku Indigó festő manufaktúra

  11. Élő hagyomány, kyotoi fiatalok

2019