Útibeszámoló - Szatmári Judit Anna

Úti beszámolók

2019. szeptember 1-7-ig került megrendezésre az ICOM nemzetközi konferenciája Kyotoban. Az eseményen minden nemzetközi bizottság, és a nemzeti bizottságok is képviseltették magunkat.

A 2019 tavaszán lezajlott bizottsági választások eredményeképpen a Costume Committee 5 tagú Board-jába, azaz vezetőségébe választottak. Emiatt feltétlenül szükséges volt kiutaznom a konferenciára, hiszen itt zajlott le az ügyek átadás-átvétele, az új vezetőség bemutatkozása, stb. Ez nem valósulhatott volna meg, ha nem kapok támogatást mind a Costume bizottságtól, mind a magyar nemzeti bizottságtól.

Kiutazásom után részt vettem a Kyoto International Conference Center-ben megrendezett konferencián, illetve a bizottságunk külön programjain. A konferencia ideje alatt került sor az ICOM következő elnökségének megválasztására is. Az új múzeum definíció volt a legtöbbet vitatott téma, a vélemények megoszlottak minden bizottságban, és a nemzetek közt is. A Costume bizottság, tekintettel arra is, hogy új elnöke és vezetősége van, úgy döntött, hogy nem ad ki hivatalos állásfoglalást. Végül a szavazáson elhalasztották a döntést, ami lehetőséget ad a definíció további finomítására.

A Costume bizottság keretében szervezett előadások általában külső helyszínen voltak, de a közlekedést nagyon hatékonyan meg lehetett oldani a konferencia résztvevői számára készített külön heti bérlettel. Az egyik napon sor került japán kollégákkal közös programra, ennek keretében megismerhettük a Japán távolabbi városaiban működő intézményeket, textilgyűjteményeket. Egy másik napon a bizottság programja az ICOMAM-mal, vagyis a hadtörténeti bizottsággal közös előadásokkal folytatódott, ami szintén izgalmas interdiszciplináris előadásokat tartalmazott. A két bizottság a jövőben is tervez együttműködést.

Az esti programok között igen színvonalas lehetőségek szerepeltek. Kiemelkedő volt Kyoto fő nevezetességének, a Nijo kastélynak az esti látogatása, hiszen ezt kizárólag a konferencia résztvevőinek nyitották ki. A Kyoto National Museum, ahol egyébként a záró fogadást is rendezték, külön kiállítást állított össze a konferencia résztvevőinek tiszteletére, ahol betekintést nyerhettünk a tökéletes világítástechnikába, és a kizárólag a tárgyakat fókuszba helyező, minimalista japán kiállításrendezési stílusba. A Kyoto-i városi múzeum hasonlóan erre az alkalomra rendezett kiállítást, melyen Hokusai híres grafikái is láthatóak voltak.

 

A konferencia mind szakmai kapcsolatokkal, mind kulturális élményekkel teli egy hetet jelentett számomra. Ezúton köszönöm az ICOM magyar bizottságának támogatását az utazáshoz.