ICOM CIMUSET 2017. ÉVES KONFERENCIA

Úti beszámoló

Beszámoló Dr. Zsigmond Gábor, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese részvételéről az ICOM CIMUSET 2017. éves konferenciáján.

ICOM CIMUSET hírek

Az ICOM CIMUSET (The International Committee for Museums and Collections of Science and Technology) 45. konferenciáját 2017-ben a Rabatban rendezték meg. 

Az éves konferencián Dr. Zsigmond Gábor a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese mutatta be az örökség szerepét a múzeumok márkázásának folyamatában, valamint ismertette az budapesti intézmény megújításának folyamatát. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum átfogó megújításának keretében az új Közlekedési Múzeum létrehozása, valamint a Liget Budapest Projekt keretében megvalósuló Magyar Innováció Háza tartalomfejlesztése nemzetközi mércével mérve is rendkívül jelentős múzeumi programok. Az Európa egyik első közlekedési múzeumaként 1899-ben létrehozott intézmény teljes szakmai-tartalmi megújításának fontos lépése a múzeum kortárs, új arculatának, márkájának megteremtése. Ennek az újramárkázási (re-branding) folyamatnak volt meghatározó része az új vizuális arculat, a gyűjtőkörhöz kapcsolódó közlekedési rendszereket megidéző logó, a hazai közlekedés színeire és meghatározó járműveire utaló teljes arculat megalkotása és bevezetése. Az intézményrendszer részeként működő tagintézmények arculati elemei az egyes gyűjteményekben őrzött és bemutatott ipari-műszaki örökségből építkeznek, így például a budai Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjtemény logójában a Ganz Ábrahám által mintegy százötven éve megrendelt, ma a kiállításoknak otthont adó egykori műhely ipartörténetileg is értékes tetőszerkezetének sziluettje köszön vissza, vagy a miskolci Kohászati Múzeum az ún. kohász-bordó színeket kezdte használni. A teljes intézményi arculat – a korábbi széttagoltsággal szemben – összetartó, egységes képet mutat.

Az arculatváltás mellett Zsigmond Gábor bemutatta, hogy milyen feladatokat lát el az intézmény, hogyan tartja fenn a látogatókkal való kapcsolatot, milyen fontos feladatokat lát el az intézmény társadalmi szerepvállalásának megőrzésében. Az időszaki kiállítások mellett új, élő helyszíne lett a múzeumnak a Lánchídtól néhány lépésnyire álló, 1913-ban épített Kossuth múzeumhajó, ahol a kiállítások mellett havonta vitaesteket szerveznek, élettel telt meg az Aeropark a nemzetközi repülőtér mellett, számos kulturális fesztiválon és programon hangsúlyosabb megjelenést szervez a múzeum a látogatókkal való minél gyakoribb találkozások érdekében. Az intézmény főigazgató-helyettese azt is bemutatta, mi lesz a Közlekedési Múzeum új állandó kiállításának filozófiája, milyen gyűjteménygyarapítási és restaurálási programokat indítottak el ennek érdekében és, hogy hogyan tudnak csatlakozni nemzetközi kutatásokhoz is az archívumban folyó digitalizálási munka révén. 

Év
2017