Az ICOM sürgősségi ICOM Vörös Listát készít a veszélyeztetett kulturális örökségről Ukrajna számára

Nemzetközi hír

Az ICOM az ukrán nemzeti bizottságával szoros együttműködésben elkészíti az Ukrajna számára veszélyeztetett kulturális objektumok vészhelyzeti vörös listáját, hogy leküzdje az inváziót követő illegális kereskedelmet.

Az ukrajnai 2022. februári orosz invázió óta az ICOM, nemzeti bizottságai és tagjai fáradhatatlanul azon dolgoznak, hogy segítsék ukrajnai múzeumi szakembertársaikat, anyagi segítséget és támogatást küldenek az országba, segélyakciókat szerveznek a konfliktus elől menekülő menekültek számára, határozott kijelentéseket tesznek a háború ellen és a kulturális örökség védelmére szólítanak fel. Az ICOM Titkársága olyan tevékenységekben is részt vett, amelyek hídként működnek az érintett érdekelt felek között, és nemzetközi szinten kapcsolatot tartanak az ICOM partnereivel a szükségletek és a helyszíni helyzet felmérése érdekében.

 

„A háború miatt az ukrán tárgyakat lopás és illegális kereskedelem fenyegeti. Az ukrán kulturális és információs politikai miniszter támogatja a múzeumi közösség nemzetközi kezdeményezéseit nemzeti örökségünk védelme érdekében, például Ukrajna Vörös Listájának elkészítését.”

Kateryna Chuyeva, kulturális és információs politikai miniszterhelyettes

 

Háborús időkben a kulturális örökség különösen sérülékeny, és a kulturális javakra nézve a lopás és az emberkereskedelem veszélye jelentős. Ezenkívül még akkor is, ha a múzeumok rendszeresen frissítik a leltárt, a konfliktushelyzet növeli a kulturális örökségre leselkedő veszélyeket, és aláássa a lopás és emberkereskedelem elleni meglévő megelőző intézkedéseket. Ez felülmúlja az örökséget fenyegető veszélyeket, amelyek világszerte gyakoriak. Mindezek a tényezők együttesen, és a megnövekedett kockázatok hangsúlyozzák annak fontosságát, hogy Ukrajna számára létre kell hozni egy vészhelyzeti Vörös Listát a veszélyeztetett objektumok azonosítása érdekében. Az ICOM hosszú múltra tekint vissza a vészhelyzetekre való reagálásban, valamint az örökség védelme érdekében a konfliktusövezetekben az illegális kereskedelmet illetően, az ICOM korábban több Vörös Listát is készített a veszélyeztetett kulturális objektumokról, beleértve Afganisztánt (2006), Irakot (2003 és 2015), Mali (2016) és Jemen (2018). Az ICOM erre a szakértelmére épít az ukrajnai kulturális örökség védelmében és az ukrán Kulturális és Információs Politikai Minisztérium támogatásával Vörös Listát tesz közzé.

Az ICOM jelenleg az ICOM Ukrajna és a szomszédos országok múzeumi szakértőivel dolgozik azon, hogy kutassák és meghatározzák, mely tárgyakat fenyegeti leginkább az illegális kereskedelem veszélye. Valójában minden egyes Vörös Listánál az ICOM szorosan együttműködik az érintett országok művészettörténészeivel és régészeivel, mivel ezek a szakértők vannak a legjobb helyzetben annak biztosítására, hogy a listákon szereplő tárgyak megfelelően tükrözzék mind a jelenlegi, mind a lehetséges jövőbeli veszélyeket.

 

„Örökségünket veszély fenyegeti, és annak védelme érdekében az ICOM Ukraine egy szakértői csoportot koordinál, akik Ukrajna vészhelyzeti vörös listáján dolgoznak. Tudjuk, hogy a nemzetközi közösségnek szüksége van egy olyan eszközre, amely segít azonosítani azokat az ukrán tárgyakat, amelyeket illegális export fenyeget, és az ICOM csapatát mozgósítják, hogy a lehető leghamarabb elkészítsék ezt a listát.”

Anastasia Cherednychenko, az ICOM Ukraine alelnöke

 

Az ICOM több mint 20 éve publikál vörös listákat. Minden Vörös Listák egyediek, függetlenül attól, hogy az ország konfliktusban van-e vagy sem, de az országonként eltérő kontextus ellenére a Vörös Listák meghatározott módszertan alapján készülnek. Valójában a Vörös Listák rugalmas és nem kimerítő eszközök, de közös pont azáltal, hogy azonosítják a törvény által védett tárgyakat, amelyek az illegális kereskedelem célpontjai lehetnek, és amelyekre a nemzetközi művészeti piacon is nagy a kereslet. A legfontosabb kategória a régészeti tárgyak, köztük a szkíta anyagok, de a veszélyeztetett kéziratokról, festményekről, népművészethez kapcsolódó tárgyakról, numizmatikai tárgyakról és vallási tárgyakról is helyet kapnak.

A Vörös Listák elkészítése mellett az ICOM továbbra is támogatja a nemzetközi együttműködést a kulturális javak tiltott kereskedelme elleni küzdelemben azáltal, hogy ösztönzi a nemzetközi kulturális egyezmények, például az UNESCO 1970. évi egyezmény és az UNIDROIT 1995. évi egyezmény, valamint az államok közötti megállapodások, kétoldalú egyezmények ratifikálását, amelyek létfontosságúak az illegális kereskedelem elleni küzdelemben. Ez a vészhelyzeti Vörös Lista fontos szerepet fog játszani annak biztosításában, hogy az ezen egyezmények részesei államai tiszteletben tartsák nemzetközi kötelezettségeiket. Mivel a nemzetközi együttműködés kulcsfontosságú a kulturális javak tiltott kereskedelme elleni küzdelemben, az ICOM számít az olyan erős nemzetközi partnerek támogatására, mint az INTERPOL és a WCO, hogy felhívják a figyelmet erre a sokrétű jelenségre, fokozzák a Vörös Lista terjesztését és támogassák az ukrajnai múzeumi kollégákat.

Forrás: ICOM is Preparing an Emergency ICOM Red List of Cultural Heritage at Risk for Ukraine