Clothing the Pandemic - Öltöztessük a Pandémiát

Nemzetközi hír

Virtuális kiállítás a világ minden tájáról származó Covid-19-es arcmaszkokból

A Covid-19 krízis miatti 2020 márciusi zárlat kezdetétől országról országra, majd globális szinten is megkezdték az ICOM COSTUME Nemzetközi Bizottságának tagjai a közös elmélkedést a maszkokról.

Ez a vitatott tárgy a kontextustól függően identitás-, politikai és társadalmi jelzővé vált; ipari, házi, kézműves, művészeti vagy előadói termék; és az akkori divathoz kötődő kiegészítő. Megannyi különféle gyártás, eszköz, találmány és kreativitás nem hagyhatta közömbösen szakember-hálózatunkat, a ruházattal, annak trendjeivel, anyagaival és gyártásával foglalkozó szakembereket. Az ICOM Jelmez-, Divat- és Textilmúzeumokkal és Gyűjteményekkel foglalkozó Nemzetközi Bizottságának (ICOM COSTUME) elnökeként már nagyon korán úgy gondoltam, hogy a bizottságot be kell vonni egy olyan akcióba, amely a Covid-19 válság idején és azt követően gyártott arcmaszkokat célozza meg.

Nyilvánvaló volt, hogy egyes múzeumok maszkokat gyűjtenek, akár szociológiai, akár néprajzi célokra, vagy a textilipar, a divatházak és a couture-házak meglévő maszkkollekcióinak kiegészítésére. Ez a kis darab textil, papír vagy bármilyen más anyag, így egy globális válság szimbólumává vált. A nemtől, kortól (vagy majdnem), vallástól, hagyományoktól és kultúrától függetlenül mindenhol és mindenki által viselt maszk a globális egészségügyi válság idejére a ruházati apparátus részévé vált. Az ICOM COSTUME betöltötte szerepét az emberi történelem e pillanatának kulcsfontosságú tárgyának kollektív emlékezetének rögzítésében és rendszerezésében.

A virtuális kiállítás ötlete abban a kontextusban fogalmazódott meg, amikor a társadalmi távolságtartás korlátai a múzeumi digitális kínálat kialakulásához vezettek. Ez az első a maga nemében nemzetközi és a világ különböző országaiban működő múzeumokkal együttműködve, a helyszíni tárlathoz hasonlóan jött létre és valósult meg. Kéthetente kurátori értekezletek, virtuális múzeumi munka, tárgylapok, kölcsönkérések, szerkesztés, keretezés, szerzői jogi keresés, marketing és promóció révén állították össze. Ez a kiállítás egy együttműködésen alapuló írási folyamat eredménye, amely az ICOM három hivatalos nyelvére (angol, francia és spanyol) lefordított szinopszison alapul.

A projekt partnermúzeumait könnyen azonosították az ICOM Costume webhelyén 2020 májusában közzétett első felhívást követően. Először is, a londoni Westminster Egyetem Westminster Menswear Archívuma, valamint három kurátor a Divat- és Textil- és Iszlám Művészeti Tanszékről. A torontói Royal Ontario Múzeum több mint 200 maszkból álló gyűjteményt tudott összegyűjteni a világ minden tájáról. Ezután a skót Nemzeti Múzeumok, az új-zélandi Te Papa Tongarewa Múzeum, a Budapesti Történeti Múzeum és a marseille-i Mucem követték a projektet. Végül a szingapúri Ázsiai Civilizációs Múzeum, a Fülöp-szigeteki Egyetem Kordiliyera Múzeuma, a barcelonai Design Múzeum, a shenkari Rose Archive for Fashion and Textile, a New York-i Fashion Institute of Technology (FIT) múzeuma, a kezdeményezéshez csatlakozott a hollandiai utrechti Centraal Museum, a londoni Victoria & Albert Museum és a British Museum, valamint a dakari Musée Théodore-Monod d'art africain is.

A nyelvek, kultúrák és tudományágak olvasztótégelye gazdagította a Clothing the Pandemic projektet, és hozzájárult annak nemzetközi befolyásához a múzeumok világában és azon túl is.

A kiállítás megvalósítását (digitális támogatás és grafikai tervezés) és a kapcsolódó tevékenységeket (fordítások, kiadványok és szórólapok terjesztése, online workshopok és webináriumok, videók szerkesztése és közzététele a YouTube csatornán) az ICOM COSTUME és az ICOM Strategic anyagilag támogatta. Kiosztási Felülvizsgáló Bizottság (SAREC). A projektben részt vevő további bizottságok az ICOM Canada, az ICME és az ICOM CC, akik aktívan hozzájárultak a workshopokhoz, online kiadványokhoz és webináriumokhoz.

Látogassa meg a virtuális kiállítást itt: https://clothingthepandemic.museum/

Fotó: Hidden Van der Helst III, based on a Portrait of Adriana Jacobusdr Hinlopen by Lodewijk van der Helst, 1667, The Rijksmuseum,Amsterdam, Photocollage Volker Hermes, 2020, Courtesy of the artist.www.volkerhermes.de @volker.hermes

 

 

Forrás: CORINNE THÉPAUT-CABASSET, ICOM Costume President - Clothing the Pandemic: A virtual exhibition of Covid-19 face masks from around the world