Az ICOM részt vesz az euromediterrán régió kulturális minisztereinek konferenciáján

Nemzetközi hír

A kulturális örökséget fenyegető veszélyek, mint például az éghajlatváltozás, a konfliktusok és az illegális kereskedelem álltak az EU–Dél partnerség kulturális miniszteri találkozójának vita középpontjában.

Az olasz kulturális minisztérium által, az Európai Unió francia elnökségével egyeztetve szervezett magas szintű csúcstalálkozón az euro-mediterrán régió kulturális miniszterei, nemzetközi szervezetek és a civil társadalom egyéb kulcsfontosságú szereplői hibrid formában vettek részt Nápolyban, 2022. június 16-án, csütörtökön és 17-én, pénteken.

A megbeszélések témái a kulturális örökség védelme és szerepe volt a kortárs problémákkal szemben, beleértve az éghajlatváltozást, a konfliktushelyzeteket és az illegális kereskedelmet. Ezzel kapcsolatban június 16-án, csütörtökön Michela Rota, az ICOM Fenntarthatósági Munkacsoportjából (https://icom.museum/en/committee/working-group-on-sustainability/ ) részt vett az „Emberi fejlődés, jó kormányzás és jogállamiság” című panelen. „Kultúra az emberi fejlődés és a fenntartható fejlesztési célok középpontjában” címmel, hogy megvitassák, hogyan lehet integráltabb és átfogóbb megközelítést elfogadni az EU–Mediterrán térségben az ENSZ 2030-ra szóló fenntartható fejlődési céljaival összhangban. Valójában ma az örökség és a múzeumok nem mentesek az éghajlati válság hatásaitól, amint azt a 2021 nyarán bekövetkezett jelentős áradások is mutatják, amelyek több európai országot is érintettek, és jelentős károkat okoztak a belgiumi és németországi a múzeumokban. (https://icom.museum/en/news/european-museums-flooding/)

Nemcsak az éghajlatváltozás által veszélyeztetett örökség védelme kulcsfontosságú, hanem a helyszínek és a múzeumok olyan helyek is, ahol a környezetről, a globális fenyegetésre való reagálásról tanulhatnak és oktathatnak. Hasonlóképpen, mivel a kultúra ki van téve a pusztításnak, a fosztogatásnak és az illegális kereskedelemnek, a konfliktusmegelőzés és -enyhítés erőforrása lehet. E tekintetben június 17-én, pénteken Alberto Garlandini, az ICOM elnöke megnyitotta a „Kultúra, a béke és biztonság eszköze” című plenáris ülést. Beszédében kiemelte az ICOM régóta fennálló elkötelezettségét a kulturális javak illegális kereskedelme elleni küzdelemben, és felidézte a szervezet 1946-os alapításának alapértékeit, különös tekintettel a második világháború utáni újjáépítésre.

„1946-os megalakulása óta az ICOM, a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa a kultúra és a múzeumok kulcsfontosságú szerepéért kampányol a békés, rugalmas, fenntartható és virágzó világ közös alapjainak kialakításában. Ezek az eszmék továbbra is alapvető értékek, amelyeket ma is megvédünk.” Alberto Garlandini – az ICOM elnöke

Még mindig és különösen manapság az ICOM elítéli az erőszakot és a háborúkat, és támogatja a befogadó párbeszédet, a békés interakciókat és a konstruktív megközelítéseket. Az ICOM-ot a kulturális javak illegális mozgása is aggasztja, létrehozta a veszélyeztetett tárgyak ICOM Vörös Listáját (https://icom.museum/en/resources/red-lists/), amely nemzetközi szinten elismert eszköz. Az ICOM immár több mint 20 éve közzétette a veszélyeztetett örökség 18 vörös listáját, amely több mint 50 országot fed le, köztük több az Euromed régióból is. Az ICOM tagjainak elhivatottságának és szakértelmének köszönhetően, akik több mint 45 000 múzeumi szakembert és intézményt számlálnak több mint 140 országból és területről, a szervezet tudományos és etikai szabványokat dolgozott ki a múzeumi szakemberek irányítására.

Ez a konferencia alkalmat adott arra, hogy felidézzük az ICOM szerepvállalását az olyan kortárs kérdések kezelésében, mint az éghajlatváltozás, a kulturális javak tiltott kereskedelme és a biztonsági fenyegetések.

Forrás: ICOM participates in the conference of the ministers of culture of the Euro Mediterranean region